تيوره

تیوره، تیواوره یا تیوکربامید، یک ترکیب شیمیایی است که از لحاظ ساختاری مشابه مولکول اوره است، با این تفاوت که در گروه کربونیل، به جای اتم اکسیژن، یک اتم گوگرد قرار گرفته است. این ماده در گروه ترکیبات آلی گوگرددار طبقه بندی می شود. خواص تیوره و اوره بسیار متفاوت هستند. این ترکیب، مشابه سایر ترکیبات تیوآمیدها است که گروه استخلاف های عاملی آن می توانند متیل، اتیل و ... باشند. تیوره یک جامد سفید رنگ با جرم مولی 12/76 گرم بر مول است. چگالی آن برابر با 405/1 گرم بر میلی لیتر بوده و در دمای حدود 182 درجه سانتی گراد ذوب می شود. مقدار 142 گرم از این جامد در یک لیتر آب در دمای 25 درجه سانتی گراد قابل حل است.

روش تولید تیوره

طبق آمارها میزان تولید جهانی تیوره حدود 40% در کشور آلمان، 40% تیوره در کشور چین و حدود 20% تیوره در ژاپن تولید می شود. این ترکیب می تواند از ماده شیمیایی تیوسیانات آمونیوم به دست آید اما روش رایج تر برای تولید آن، واکنش میان هیدروژن سولفید و کلسیم سیانید در حضور کربن دی اکسید است.

کاربردهای تیوره

ترکیب تیوره، پراکسیدها را به گروه های متناظر دی اُل کاهش می دهد. حد واسط این واکنش، یک گروه پراکسید انتهایی است که در دمای 100- درجه سانتی گراد تولید می شود. اپی دی اکسید، مشابه با ترکیب اپوکسید است با این تفاوت که دو اتم اکسیژن کمتر دارد. این حدواسط به وسیله ترکیب تیو اوره به دی اُل ها تبدیل می شود. تیوره همچنین برای واکنش کاهشی اوزونولیز و تولید ترکیبات کربونیل به کار می رود. دی متیل سولفید، واکنش‌گر مناسبی برای این فرآیند است؛ اما این ماده بسیار فرار است و در دمای حدود 37 درجه سانتی گراد می جوشد؛ همچنین دارای بوی زننده و ناراحت کننده است در حالیکه تیواوره یک ترکیب بدون بو و غیر فرار می باشد. یکی دیگر از کاربردهای تیوره در صنعت، استفاده از آن برای تولید انواع رزین های مقاوم در برابر حریق است؛ همچنین این ماده برای تولید کاغذهای فتوکپی حساس به نور یا سایر کاغذهای کپی به کار می رود. این ترکیب برای چاپ عکس های نقره ای – ژلاتین مناسب است. در برخی از روش های آبکاری که از کلرید قلع استفاده می شود، تیو اوره می تواند به عنوان یک واکنشگر مصرف شود.

اطلاعات ایمنی تیوره

تیوره یک ماده سمی و خطرناک است. تماس این ماده با پوست دست و چشم ها منجر به حساسیت شدید، تحریک، خارش و التهاب می شود. استنشاق غبارات پودر این ماده نیز خطرناک است. قرار گرفتن در معرض این ماده در طولانی مدت موجب می شود از طریق پوست جذب شده و در نهایت منجر آثار جانبی و بیماری گردد. چنانچه تیوره با پوست دست تماس پیدا کرد باید محل تماس فوراً با مقدار زیاد آب شستشو داده شود. در این حالت باید بسیار مراقب بود که پوست حالت چروکیدگی پیدا نکند. اگر سوزش یا تحریک پوست ادامه یافت حتماً به پزشک مراجعه کنید. اگر فردی به طور تصادفی، غبارات این ترکیب را تنفس کرد باید سریعاً او را به فضای باز انتقال دهید و اگر عوارض شدید تنفسی مشاهده شد و با مرکز اورژانس تماس بگیرید. تیوره در دماهای بالا خاصیت اشتعال پذیری دارد. در اثر سوختن این ماده، ترکیباتی نظیر کربن دی اکسید، کربن مونوکسید، نیتروژن مونوکسید، دی اکسید نیتروژن، گازهای دی اکسید گوگرد و تری اکسید گوگرد تولید می شوند که همه این گازها برای انسان به شدت خطرناک هستند. توصیه می شود افرادی که با تیوره سروکار دارند تمام نکات ایمنی فردی و شغلی را رعایت کنند. بسته های این جامد سفید باید در انبار خشک و خنک و به دور از منابع تولید حرارت و یا گرما نگهداری و ذخیره شوند. محیط انبار باید از تهویه مناسبی برخوردار باشد و حتی الامکان، بسته های تیو اوره مجزا از سایر مواد سمی انبار گردند.